Rodzinny na skarpie
Jak zagospodarować skarpę w ogrodzie? Ten ogród to przykład, gdzie pozornie słabe strony ukształtowania terenu można wykorzystać i zrobić z nich atuty ogrodu.
Pierwszy to poziom ogrodu stanowi dom i wszelkie niezbędne elementy zagospodarowania decydujące o jego funkcjonalności. W części frontowej umieszczono podjazd do garażu oraz miejsca parkingowe, które oddzielono od części wypoczynkowej szpalerem brzóz. Kamienną podmurówkę nieistniejącego już budynku zagospodarowano jako warzywnik. W części wypoczynkowej powstało boisko do gry w piłkę oraz otoczona roślinnością drewniana konstrukcja z hamakami. Drewniany taras zawieszony na skarpie to bez wątpienia wyjątkowy punkt ogrodu. To nie tylko dobre miejsce do wypoczynku oraz spotkań towarzyskich, ale przede wszystkim wspaniały punkt widokowy, z którego można obserwować otaczający ogród krajobraz. Jego konstrukcja została ukryta i obudowana drewnem oraz otoczona zielenią. Obok stworzono ogrodowe schody, które prowadzą na niższy poziom ogrodu. Skarpa została umocniona systemem murków oporowych z naturalnego kamienia, który podkreśla rustykalny charakter ogrodu. Różnicę poziomów wykorzystano również tworząc miejsce zabaw dla dzieci - na skarpie ustawiono ślizgawkę oraz wspinaczkę.
Na drugim poziomie ogrodu, w zacisznym miejscu powstało miejsce na ognisko z okrągłym paleniskiem. Uporządkowana przestrzeń przechodzi łagodnie w otaczający krajobraz, dzięki czemu ogród jest jego integralną częścią.